KansiYhteistyöesimerkkejä

Maailma on avoinna myös pienille yrityksille  

Arctic Natural Productsin myyntipakkauksissa luotetaan paikalliseen osaamiseen. Kuvan värikkäät pakkaukset Hongkongin markkinoilta.
41Lukenut

Pienyrityksen kansainvälistyminen ei tapahdu yhdessä yössä, mutta askel kerrallaan se on täysin mahdollista. Vuonna 2015 perustettu savonlinnalainen Arctic Natural Products osoittaa, että myös pienellä toimijalla on mahdollisuudet globaaleille markkinoille selkeällä strategialla, oikeilla tuotteilla ja yrittäjän aktiivisuudella.   

Pienen yrityksen tie maailmalle ei ole nopea tai helppo, vaan se vaatii pitkäjänteistä suunnittelua, riskinsietokykyä, jatkuvaa yhteydenpitoa ja ennen kaikkea yrittäjän omaa aktiivisuutta. Arctic Natural Productsin tarina kertoo, että pienestäkin lähtökohdasta voi kuitenkin rakentaa menestyksekkään kansainvälisen polun, kun työnsä tekee huolella ja sydämellä.  

Tavoite ja strategia: katse maailmalle ensimmäisistä askeleista alkaen

Yrityksen perustaja Heidi Gustafsson rakensi Arctic Natural Productsin alusta asti kansainväliseksi. Vaikka yritys aloitti pienestä, tavoite oli selkeä: tuotteiden tulisi löytää tiensä maailmalle.  

Heidi Gustafsson on luonut upean kansainvälisen yritystarinan suunnitelmallisella ja pitkäjänteisellä työllä.

Tämä päämäärä on ohjannut kaikkea päätöksentekoa: yrityksen nimi, brändi, visuaalinen ilme ja verkkosivut suunniteltiin puhuttelemaan asiakkaita ympäri maailmaa. Jo suunnitteluvaiheessa päätettiin jättää valikoimasta pois painavat ja helposti särkyvät tuotteet ja pakkaukset. Valikoimaan valittiin kevyet, monikäyttöiset pakastekuivatut luonnon aarteet – marjat, kuusenkerkkä ja sienet – jotta kuljetus sujuisi helposti ja kustannukset pysyisivät hallinnassa.   

Puhtaat suomalaiset luonnonraaka-aineet yhdistettynä pakastekuivausmenetelmään antavat yritykselle merkittävän kilpailuedun: tuotteet ovat helposti kuljetettavia ja kustannustehokkaita, ja samalla niistä huokuu laadukas premium-tunnelma. Erityisesti Aasiassa niiden luonnollisuus, terveellisyys ja hienostunut laatu koetaan arvokkaiksi, mikä on mahdollistanut yrityksen laajentumisen myös luonnonkosmetiikan ja hyvinvointituotteiden alueelle.  

Digitaalinen näkyvyys avaa ovia maailmalle 

Hyvin suunnitellut ja hakukoneoptimoidut verkkosivut voivat olla pienelle yritykselle todellinen voimavara. Arctic Natural Productsille ne toimivat keskeisenä myyntikanavana ja asiakashankinnan työkaluna, jonka kautta kansainväliset asiakkaat saavuttavat yrityksen helposti. Verkkosivujen avulla yritys kertoo tarinansa ja tuo esiin tuotteiden laadun sekä vastuullisuuden. Tämä rakentaa luottamusta ja houkuttelee asiakkaita ympäri maailmaa.  

Omien verkkosivujen lisäksi yrityksen läsnäolo kansainvälisillä alustoilla avaa ovia uusille yhteistyömahdollisuuksille ja markkinoille ilman suuria kustannuksia. Digitaalinen näkyvyys antaa mikroyritykselle keinon kasvaa ja laajentua – mahdollisuuden, johon jokainen pienikin yritys voi tarttua ja tehdä omasta tarinastaan tunnetun.  

Verkostot ja paikallisen osaamisen hyödyntäminen

Kansainvälistyminen tapahtuu harvoin yksin. Gustafsson on oppinut, että paikalliset kumppanit ja heidän asiantuntemuksensa ovat korvaamattomia – erityisesti Aasian markkinoilla, jossa tullivaatimukset ja käytännöt ovat monimutkaisia ja toimintaympäristö epävakaa. Euroopassa toimintaympäristö on vakaampi, mutta pitkät myyntisyklit edellyttävät kärsivällisyyttä – ensikontaktista ensimmäiseen tilaukseen voi kulua jopa vuosi.  

Paikallisen osaamisen hyödyntäminen näkyy Arctic Natural Productsissa myös konkreettisissa ratkaisuissa: tuotepakkaukset suunnitellaan kohdemaassa puhutteleviksi ja asiakkaiden mieltymyksiä vastaaviksi. Paikalliset kumppanit auttavat myös ennakoimaan ongelmia ja nopeuttamaan liiketoiminnan käynnistymistä, jolloin yritys voi toimia tehokkaasti ja rakentaa luotettavia suhteita haastavissakin kansainvälisissä ympäristöissä. 

Yrittäjän aktiivisuus on avain menestykseen  

Menestyminen kansainvälisillä markkinoilla rakentuu pitkälti yrittäjän omaan aktiivisuuteen: markkinoita kartoitetaan itse, kumppaneiden osaamista hyödynnetään täysimääräisesti ja paikallista tietoa hyödynnetään strategisesti. Gustafsson osallistuu mielellään erilaisiin tapahtumiin sekä Suomessa että kansainvälisesti vahvistaakseen verkostoja ja avatakseen uusia mahdollisuuksia.  

Kotimaan markkinoille suunnitellut hillitymmät pakkaukset.

Kansainvälistyminen voi olla mikroyrittäjälle haastavaa, sillä eri maiden maahantuontikäytännöt, yllättävät kulut ja ennakoimattomat riskit vaativat aikaa, resursseja ja tarkkuutta.  

Gustafssonin mukaan arvokkaita, konkreettisia tukimuotoja olisivat markkina-analyysit tuotteiden kohdentamiseen, asiakas- ja maahantuojakontaktien rakentaminen sekä maahantuontiprosessin tuntemus. Käytännön selvitystyö ja paikallisen tiedon hyödyntäminen tarjoavat yrittäjälle korvaamattomia työkaluja, jotka tekevät etenemisestä sujuvampaa ja tukevat menestystä kansainvälisillä markkinoilla.  

Tulevaisuudessa Arctic Natural Products tähtää erityisesti Lähi-idän kasvaville hyvinvointimarkkinoille. Pitkäjänteinen strategia, vastuullisuus ja jatkuva tuotekehitys luovat pohjan uusille mahdollisuuksille. Vientineuvonta, rahoitusohjelmat, koulutukset ja verkostot tukevat kansainvälistymistä ja auttavat yrityksiä menestymään.  

Tukea pienyrittäjille

Pienyrittäjien tueksi on koottu Food Souvenir from Saimaa – matkalla kansainvälistymiseen -hankkeen työkirja Muotoilun makupaloja ruoka- ja designtuotteita kehittäville yrittäjille, joka tarjoaa käytännön työkaluja tuotteiden kehittämiseen, houkuttelevuuden ja käytettävyyden parantamiseen sekä yrityksen kasvun tukemiseen eri kohderyhmissä ja toimintaympäristöissä.  

Hankkeessa on tuotettu myös jälleenmyyntivalmiuden itsearviointityökalu, joka auttaa yrittäjää ymmärtämään, mitä jälleenmyyjät odottavat. Se antaa myös konkreettisia vinkkejä esittelyihin, hinnoitteluun, markkinointiin ja logistiikkaan, jotta yhteistyö sujuisi luontevasti.  

Food Souvenir from Saimaa – matkalla kansainvälistymiseen -hanke päättyi helmikuun 2026 lopussa. Kiitämme sydämellisesti kaikkia mukana olleita yrityksiä, osallistujia ja yhteistyökumppaneita antoisasta ja inspiroivasta matkasta ja toivotamme lämpimästi menestystä tulevaan.  Tämä artikkeli perustuu Arctic Natural Productsin toimitusjohtajan Heidi Gustafssonin haastatteluun 15.12.2026 ja on tarkoitettu kannustavaksi esimerkiksi pienille yrityksille.

Kirjoittaja
Riikka Neuvonen 
Kaakkois-Suomen Ammattikorkeakoulu 
Vastuulliset ruokapalvelut -tutkimusyksikkö